Zakładka BADANIA ma celu zapoznanie Państwa jak należy przygotować się do podstawowego badania ortopedycznego, które poprzedza zaprojektowanie i wykonanie indywidualnie dopasowanych wkładek.
Na wizytę najlepiej zapisać się kilka dni wcześniej, co pozwala nam dobrze rozplanować czas pracy i sprawnie Państwa obsłużyć. Zapisy przyjmowane są telefonicznie lub bezpośrednio w gabinecie w dni powszednie w godz. 11.00 – 19.00.
  1. Na badanie ubierz się tak aby był łatwy dostęp do bosych stóp oraz okolicy lędźwiowej kręgosłupa.
  2. Weź ze sobą buty, w których przewidujesz najczęściej stosować wkładki (może być nie jedna para).
  3. Jeśli uprawiasz aktywnie sport, zabierz ze sobą również buty treningowe
Badanie podstawowe zajmuje ok. 20 minut. Składa się z wywiadu, biomechanicznej oceny stanu stóp oraz badania postawy i chodu.
Wywiad chorobowy umożliwia zebranie informacji dotyczących niepokojących objawów, przebytych urazów, występujących dolegliwości, ich przebiegu oraz okoliczności powstania.
Ocena stanu stóp pomoże nam określić statyczne i dynamiczne zakresy ruchu poszczególnych kości oraz stawów, ustawienie osi geometrycznych stóp, a także diagnozować przyczyny ewentualnych deformacji oraz skórnych zmian powierzchniowych w obrębie stóp.
Badanie postawy oraz chodu jest kolejnym elementem jaki wykorzystujemy do właściwego zaprojektowania i wykonania wkładek ortopedycznych. W tym celu wykonujemy szereg pomiarów przy pomocy specjalistycznego oprzyrządowania i oprogramowania. Między innymi określamy mapę rozkładu ciśnień na części podeszwowej stóp, asymetrię obciążeń pomiędzy kończynami, osiowość stawów skokowych, kolanowych i biodrowych w płaszczyźnie strzałkowej i czołowej, prawidłowość ustawienia miednicy, geometrię stóp w odciążeniu i obciążeniu.
Po zakończeniu badania podstawowego wraz z Państwem ustalamy rodzaj matrycy na jakiej zostaną zaprojektowane i wykonane wkładki. Dobór odpowiedniej matrycy jest zależny od stwierdzonego stanu stóp oraz Państwa preferencji.
Na przygotowanie anatomicznych wkładek ortopedycznych potrzebujemy ok. 7 dni. Ważne jest aby wkładki były odbierane osobiście, ponieważ najczęściej wymagają indywidualnego dopasowania ich do obuwia. Dlatego na odbiór wkładek należy przeznaczyć również ok. 20 min.
Zawsze musimy pamiętać, że nawet najlepsze wkładki nie przyniosą pożądanego efektu jeśli nie będą stosowane systematycznie.
Do góry Przejdź do strony głównej